Ez a funkció jelenleg nem működik. Vagy mégis? Ki kellene próbálni...

Rickrolling

2010.12.13. 15:44

írta: kundavid

A nagy tanulásban sem felejtettem el teljesen bloglni, ma a rickrolling jelenségét tárgyalom ki. A világon megbecsülhetetlenül sok ember vált már a rickrolling áldozatává.

A rickrolling egy internetes mém, amiben valaki megad egy linket, ami állítása szerint valami, az éppen tárgyalt témához releváns tartalomhoz vezet, ehelyett azonban Rick Astley Never Gonna Give You Up című videoklipjére mutat. Aki rákattint és látja a klipet, arra azt mondják, hogy rickrollozva lett (rickroll'd).

A Never Gonna Give You Up az 1980-as években népszerű Rick Astley 1987-ben megjelent Whenever You Need Somebody című albumán szerepelt. A dal, ami Astley első szólószáma volt, világszerte számos slágerlistát vezetett. Ehhez készült az énekes első videoklipje, melyben Astley előadja a dalt és táncol. A rickrolling a korábban a 4chan oldalon ismert duckrolling továbbfejlesztett változata, melyben a linkek egy kerekeken guruló kacsa képére mutattak. Az első ismert rickrolling 2007 májusában fordult elő a 4chan videojátékokról szóló fórumán, ahol azt állították, a link a Grand Theft Auto IV első trailerére vezet (ami a nagy forgalom miatt elérhetetlenné vált). A tréfa egy ideig csak a 4chanon volt ismert, 2008 májusára azonban elterjedt az interneten, és a mainstream média is foglalkozott vele. A SurveyUSA 2008 áprilisi felmérése szerint az amerikai felnőttek közül már legalább 18 milliót rickrolloztak. 2009 szeptemberében a Wired a rickrollingot a legismertebb átverések közé sorolta, az e-mailes lánclevelekkel együtt. Az eredeti videoklipet, amit erre használtak, a YouTube 2010 februárjában a felhasználói jogok megsértésére hivatkozva eltávolította, de egy nap múlva visszakerült.

  • 2008. február 10-én a Szcientológia Egyház elleni tüntetéseken New York, Washington, London, St. Louis, Detroit és Seattle utcáin kihangosítókon játszották a dalt. A The Guardian ezt élőben lefolytatott rickrollnak nevezte.
  • A New York Mets baseballcsapat weboldalán, ahol szavazni lehetett, melyik dalt játsszák le a stadionban egy mérkőzésük során, több webes közösség biztatására a Never Gonna Give You Up címét küldték be az olvasók. A dal több mint ötmillió szavazattal győzött, a csapat azonban úgy döntött, nem ezt a dalt választják.
  • 2008. április elsején az internetet ellepte a rickrolling. A YouTube nyitóoldalán minden klip az Astley-klipre vezetett. Ugyanebben a hónapban Dan Kaminsky biztonságszakértő komoly biztonsági hibákra hívta fel a figyelmet azzal, hogy rickrollokat helyezett el a Facebookon és a PayPalen.
  • Az Electronic Arts videojátékkészítő cég Dante's Inferno nevű játékuk reklámhadjáratának részeként faládáka küldött több videojátékokkal foglalkozó weboldalnak. Minden ládában volt egy kalapács és védőszemüveg, és a ládák kinyitva Astley dalát játszották folyamatosan; elhallgattatni csak a láda szétverésével lehetett.

 

Szólj hozzá! internet youtube jelenség family guy rickrolling


A bejegyzés trackback címe:

https://kundavid.blog.hu/api/trackback/id/tr202513250

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresel valamit?

Az alábbi form segítségével kereshetsz a Kundenzátoron:

Így se? Értesíts egy kommentben, esetleg e-mailben!

Apróbetűk, blabla

Creative Commons Licenc

Az oldalon található írások (illetve saját képek) a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználhatóak.


kundavid@index.hu
süti beállítások módosítása