Nobel-díj | 2011.01.03. 21:05 | írta: kundavid |
A Nobel-díjat a svéd kémikus, feltaláló Alfred Nobel alapította. Évről évre átadják a fizika, kémia, fiziológia és orvostudomány, továbbá az irodalom legjobbjainak illetve annak a személynek, aki a békéért tett erőfeszítéseivel kiérdemli a díjat. De matematikusoknak miért nem?
Sokan azt válaszolnák, hogy azért nem, mert Nobelt a felesége egy matematikussal csalta, ezért a végrendeletéből kihagyta a matematikusokat. Ez nem igaz. Egy mondattal a sárba lehet tiporni ezt a mondát: Alfred Nobelnek sosem volt felesége (ennek is köszönhető, hogy utódok hiányában 1895. november 27-én kelt végrendeletében vagyonát egy alapítványra hagyhatta).
A snopes.com szerint a matematika mellőzésének Nobel tudományos szemléletében rejlő okai voltak. Nobel nem részesült semmiféle magasabb oktatásban, kémiai ismereteit egy orosz kémikustól szerezte. Találmányai, melyek közül a legfontosabbak a gyutacs, a dinamit és a robbanó zselatin, nem követeltek meg semmiféle magasabb matematikai ismeretet. A 19. század második felében a kémiai kutatómunka általában, Nobel Alfréd kutatásai pedig különösen nem támaszkodtak a matematikai eredményekre. A matematikai kutatások ráadásul nem jártak olyan kézzel fogható eredményekkel, mint amiket például a kémia vagy a fizika produkált. A snopes.com megjegyzi ezen felül azt is, hogy Nobelnek egy matematikai díj létrehozása esetén versenyeznie kellett volna egy már meglévő díjjal, amit Mittag-Leffler lobbizására hozott létre a svéd király matematikusok kutatásainak támogatására. [snopes.com]
Alfred Nobel egyébként halálakor kilencven gyárral és 350 szabadalommal rendelkezett. 63 évesen, Olaszországban halt meg. Alfred nagyon tartott attól, hogy élve temetik majd el, ezért - egyes elbeszélések szerint - Nobel végrendelete alapján halála után egy orvos felvágta a kémikus ereit - a biztos halál érdekében. Ezen fóbiája miatt a szabadalmi jogokból befolyó összegből minden városban krematóriumot akart építtetni azért, hogy valakit nehogy véletlenül élve temessenek el... [Wikipédia: Alfred Nobel]
További érdekesség Nobelről: Gyáraiban a robbanóanyagok gyártásához megfelelő melegre volt szükség. Voltak olyan munkások, akik a tüzet őrizték, egyrészt, hogy ne aludjon ki, másrészt, hogy ne terjedjen el. Ezeket az embereket Nobel egy egylábú székre kötöztette: Nem bóbiskolhattak el, mert amint elaludtak, eldőltek a székkel, felébredtek, és őrizhették tovább a tüzet. Így kerülte el Nobel a tűzbaleseteket.
Szólj hozzá! | nobel díj matematika kémia dinamit alfred nobel |
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.