Ez a funkció jelenleg nem működik. Vagy mégis? Ki kellene próbálni...

Félvezetők

2011.01.31. 18:20

írta: kundavid

Újabb rendkívüli tulajdonságát fedezték fel a molibdénnek, amelyet most acélötvözetekben és kenőanyagokban használnak. A Lausanne-i Műszaki Egyetem kutatói a 60 százalék molibdént és 40 százalék ként tartalmazó molibdenit ásvány (MoS2) vizsgálatával jöttek rá, hogy az kitűnő félvezető.

 

 

A molibdenitből kisebb és hatékonyabb csipek készülhetnek, mint jelenleg a szilíciumból. A természetben rendkívül elterjedt ásványnak ezentúl fontos szerepe lehet az elektronikában. Nagyon vékony anyag, jól használható a nanotechnológiában - mondta a horvát-magyar kettős állampolgár Kis András, a Lausanne-i Műszaki Egyetem professzora, aki M. Radisavljevic-csel és Radenovic et M. Brivióval közösen végezte el a kutatást.

Kis András szerint a molibdenit jobb a csipekben jelenleg használt szilíciumnál, és a nagyon ígéretes grafénnél is, amelynek felfedezését 2010-ben fizikai Nobel-díjjal jutalmazták, írja az Eurekalert tudományos hírlevél.

A molibdenit kétdimenziós kristály, azaz kevésbé vastag, mint a szilícium. Egy 0,65 nanométer vastagságú MoS2 lapon az elektronok olyan könnyen mozognak, mint egy 2 nanométer vastag szilíciumlapon. Jelenleg nem is lehet olyan vékony szilícium lapkát gyártani, amely felvehetné a versenyt a molibdenittel - mondta Kis András.

Ahhoz, hogy egy félvezető tranzisztor ki- és bekapcsolható legyen, szükség van egy tiltott sávra (band gap), és a molibdenit 1,8 elektronvoltos sávja ideális erre a célra. Ez a molibdenit legfőbb előnye a grafénnel szemben, az utóbbiban ugyanis nincs ilyen sáv, és mesterségesen nagyon nehezen létrehozható.

A molibdenit további előnye, hogy a belőle készült tranzisztorok készenléti módban százezerszer kevesebb áramot fogyasztanak, mint a hagyományos, szilíciumból készült tranzisztorok. [Index - Tudomány] [Molibdenit - Wikipédia]

Szólj hozzá! elektronika tranzisztor napi tudomány


A bejegyzés trackback címe:

https://kundavid.blog.hu/api/trackback/id/tr732628513

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Keresel valamit?

Az alábbi form segítségével kereshetsz a Kundenzátoron:

Így se? Értesíts egy kommentben, esetleg e-mailben!

Apróbetűk, blabla

Creative Commons Licenc

Az oldalon található írások (illetve saját képek) a Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználhatóak.


kundavid@index.hu
süti beállítások módosítása